Ці заяви Туска пролунали після перепалки Дональда Трампа та Володимира Зеленського в Білому домі, яка вразила весь світ.
Після того, як адміністрація Трампа попросила Зеленського піти з Білого дому, він полетів до Великої Британії. Там його тепло - на контрасті з візитом в США - прийняв британський прем'єр-міністр Кір Стармер.
У неділю Стармер скликав критично важливий саміт лідерів у Лондоні - вони мають обговорити, як можна збільшити підтримку України на фоні невизначеності відносин зі США.
Під час свого короткого брифінгу в аеропорту Дональд Туск сказав: ситуація складна, існує "певна дилема" в тому, що позиція Вашингтона "не така однозначна, як наша, в питанні України та Росії".
"Але ми повинні цю дилему подолати", - додав він і наголосив, що зараз Польща має "прекрасні відносини зі США" і буде "зміцнювати" їх надалі.
Ще під час перебування у кріслі керівника Європейської ради Дональд Туск не приховував свого неприязного ставлення до Трампа, і це у них, судячи з усього, взаємно. Але польські праві мають симпатію до Трампа та підтримують із ним хороші відносини.
Польські ЗМІ повідомляють, що президент Анджей Дуда ініціював на квітень цього року у Варшаві саміт "Ініціативи трьох морів" – неформального об'єднання 13 країн, розташованих між Балтійським, Чорним та Адріатичним морями. Почесним гостем може стати Трамп – запрошення до Варшави йому вже надіслали.
Зі слів Туска випливає, що він розуміє слова Трампа про те, що Європа має активніше проявляти себе в питаннях безпеки.
І на фоні подій останніх тижнів "Європа прокинулася", каже польський прем'єр.
Він сказав, що буде переконувати на саміті, щоб європейських військ на східному фланзі ЄС – Фінляндії, балтійських країн та Польщі - побільшало.
"Вдумайтесь, як це звучить: 500 мільйонів європейців просять 300 мільйонів американців, щоб вони їх захистили від 130 мільйонів росіян", - підкреслив Туск.
На його думку, якщо європейцям чогось і не вистачає, то це не економічної переваги чи людей, "а віри в те, що ми справді є глобальною силою".
"Сьогодні часто говорять, що у Європи немає шансів, що Росія сильніша у військовому плані... Але агресор, навіть просто гопник у дворі, не нападає на найслабшого, він нападає на того, хто боїться. Сьогодні Європі не вистачає уяви і сміливості. Європа повинна усвідомити свою силу, і про це я теж буду говорити в Лондоні".
Що чекати від саміту в Лондоні
Саміт у Лондоні ще не почався, але напередодні Стармер уже оголосив, що після сварки Трампа із Зеленським Британія разом із Францією вирішила розробити свій мирний план для України.
У розробці цього плану братиме участь Україна і, можливо, "ще один чи два лідери".
На думку британського прем'єра, існує три компоненти, необхідні для тривалого миру в Україні - це "сильна Україна", яка готова битися, якщо це буде необхідно, а також бути в сильній позиції, щоб вести перемовини. Друге - це європейський елемент із гарантіями безпеки, і третє - це механізм захисту США.
У інтерв'ю ВВС Стармер відстоював позицію, що гарантії безпеки повинні бути в будь-якій мирній угоді.
Стармер також заявив, що не вважає, що український президент - "чоловік, чия країна воює вже три роки" - зробив щось не те в Білому домі, відстоюючи свою позицію про те, як має виглядати мирне врегулювання.
На саміті також мають обговорити, як посилити допомогу Україні на фоні невизначеності відносин з Вашингтоном, адже існує ризик, що США зупинять військову допомогу Україні.
У Лондоні в неділю чекають прем'єрку Італії Джорджію Мелоні, яка після подій у Вашингтоні закликала лідерів Європи і США з'їхатися на ще один, окремий саміт, і цю ініціативу вже підтримали деякі лідери.
До присутніх на саміті приєднаються президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, а також лідери Данії, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Іспанії, Фінляндії, Швеції, Чехії та Румунії. Приїде і міністр закордонних справ Туреччини.
Також запрошені генеральний секретар НАТО Марк Рютте, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і президент Європейської Ради Антоніо Коста.
Буде на саміті і Володимир Зеленський, який в цей самий день ще має зустрітися із королем Чарльзом. Як дізналася ВВС, таку ініціативу зустрітися проявив сам Зеленський.
Напередодні - ще до сварки в Білому домі - король Чарльз направив лист, де запросив Трампа на офіційний візит у Лондон.
Президент США прийняв запрошення, але коли має відбутися ця зустріч, поки що невідомо.
Велика Британія намагається пом'якшити відносини Трампа із Зеленським - в інтерв'ю ВВС Стармер зізнався, що йому було "некомфортно" спостерігати за їхньою перепалкою.
Але потім він "закотив рукави" і вирішив "не посилювати риторику" і подзвонив обом президентам.
Після зустрічі Зеленського на Даунінг-стріт Кір Стармер знову зателефонував до Трампа, але про те, як минули ці дзвінки - не повідомлялося.
Comments
Leave a Comment